جستجو

ورود/ثبت نام

تفاوت کولرآبی سلولزی با کولرآبی معمولی (پوشالی)

فهرست مطالب

تفاوت کولر آبی سلولزی با کولر آبی معمولی (پوشالی) در چیست؟

انواع پوشال کولر آبی در بازار - پلاس انرژی                            انواع پوشال کولر آبی در بازار - پلاس انرژی

در کولرهای سلولزی از پدهای سلولزی برای رطوبت زنی استفاده می شود و در کولرهای آبی از پوشال؛ این مورد مهم ترین تفاوت کولر آبی سلولزی با کولر آبی معمولی می باشد.

همان گونه که می دانید پوشال ها علاوه بر اینکه بافت های ناهمگن و متغیری دارند، پس از ریزش آب روی آنها در مدت کوتاهی (یک هفته) به سمت پایین جا به جا شده و در نتیجه بخش های پایین تر متراکم تر و بخش های وسط یا بالایی تا حدی خالی از پوشال می گردد. این امر موجب ورود هوای گرم بیرون از قسمت هایی که پوشال آن ها تحلیل رفته بدون خنک شدن، می گردد و این هوای خنک نشده ورودی با هوای خنک شده بخش های پرپوشال مخلوط می گردد و باعث کاهش 20% راندمان خنک کنندگی هوای کولرهای آبی معمولی می شود.

اما پدهای سلولزی دارای ساختاری همگن و یکنواخت هستند که بر خلاف پوشال ها آب به صورت کاملا یکنواخت در آن ها پخش می شود و هیچ قسمتی از پد مملو از آب و یا خشک باقی نمی ماند. این مسئله موجب می شود خنکی کولرهای سلولزی بسیار بیشتر از کولرهای آبی باشد. از سویی پدهای سلولزی منسجم هستند و امکان شکستگی در آن ها وجود ندارد و این امر موجب می شود امکان رشد باکتری در کولرهای آبی سلولزی از بین می رود. آیا تمامی تفاوت کولر آبی سلولزی با کولر آبی معمولی به این موارد خلاصه می شود؟ خیر!

*آب در سیستم سرمایشی تجمع نمیابد

به دلیل وجود پدهای سلولزی، آب در کولرهای آبی سلولزی تجمع نمی یابد و این امر باعث می شود خطری موتور را تهدید نکند، زیرا آب به سمت پایین ریزش خواهد کرد.

*تغییر شکلی رخ نمی دهد

به دلیل ساختار پدهای سلولزی و شکل خاصی که دارند، این پدها می توانند هوای گرم را در خود نگه داشته و در تماس با آب قرار دهند. این مسئله موجب خنک سازی بیشتر این نوع کولر آبی نسبت به کولر های آبی معمولی می شود. به دلیل آن که پوشال ها متخلل هستند و هوا را به راحتی از سیستم عبور می دهند، راندمان خنک سازی با افت رو به رو می شود. اما پدهای سلولزی گرد و غبار و آلودگی ها را به خود جذب می نمایند و از توزیع آلودگی در هوا ممانعت می کنند.

*مصرف انرژی کمتر می شود

پدهای سلولزی در شرایط آب و هوایی که رطوبت نسبی هوای بیرون (RH) در تابستان ها کمتر از 15 درصد باشد حتی می توانند دمای هوای خروجی را تا ۱۵ درجه سانتی گراد کاهش دهند. زمانی که مقدار خنک سازی افزایش می یابد، میزان برق مصرفی کاهش یافته و هزینه های انرژی نیز کم می شود.

* نیاز به تعویض کمتر است

پوشال هایی که در کولرهای آبی مورد استفاده قرار می گیرند را باید حداقل به صورت سالیانه تعویض نمود. این در حالیست که عمر مفید پدهای سلولزی بین 3 الی 5 سال است که در مقایسه با پوشال ها، دیرتر نیاز به تعویض شدن دارند.

*پدها قابلیت شستشو دارند

پدهای سلولزی را می توان بدون آن که از کارایی آن کاسته شود به راحتی شست؛ ضمن آنکه این پدها تغییر شکل نمی دهند.

*هزینه ی نگهداری

مهم ترین تفاوت کولر آبی سلولزی با کولر آبی معمولی، تفاوت در هزینه تعویض هر ساله پوشال با هزینه تعویض پد سلولزی در هر 4 سال یکبار است.

*خنک سازی و تهویه ی هوا بهتر انجام می شود

کولرهای سلولزی پس از خنک سازی یکپارچه و کامل هوای محیط ،آن را به محیط ارائه می نمایند. این در حالی است که کولرهای آبی معمولی تنها توانایی خنک نمودن هوایی را دارند که دقیقا از بخش های پرپوشال کولر عبور می کند و هنگامیکه با هوای گرم ورودی از بخش های بدون پوشال مخلوط می گردد، خنکی هوا تا حدود 20% کاهش می یابد.

*آسیب های زیست محیطی به حداقل می رسد

در کولرهای سلولزی مانند کولر گازی های اسپلیت از گاز های سمی مثل CFO و HFC استفاده نمی شود و این مورد کولرهای سلولزی را به وسیله سرمایشی حامی سلامت زیست محیطی تبدیل کرده است.

* نوعی فیلتر هوا محسوب می شود

آیا می دانستید پدهای سلولزی نقش یک فیلتر هوا را ایفا می کنند؟ این پدهای پیوسته به سادگی و بدون صرف هیچ هزینه ی اضافه ای بخش عمده ای از گرد و غبار هوا و ذرات معلق در هوا را جذب می کنند و محیطی تمیز ایجاد می نمایند .

آلرژی تولید نمی کند

پدهای سلولزی برخلاف پوشال ها سبب بروز هیچ گونه آلرژی و عارضه ای نمی شوند و با استفاده از آن ها می توانید به راحتی در فضایی پاک تر تنفس کنید.

(آنچه که خواندید تمامی تفاوت کولر آبی سلولزی با کولر آبی معمولی بود که در این مطلب به طور مفصل در اختیارتان قرار گرفت تا با دیدی آگاه و کاملا هشیار بتوانید نسبت به انتخاب کولر آبی متناسب با نیاز خود اقدام نمایید.)

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *