جستجو

ورود/ثبت نام

رونوشت از دعوای قیمتی در بازار لوازم خانگی

فهرست مطالب

به گزارش افکارنیوز، در حالی که تولیدکنندگان لوازم خانگی پس از آغاز سال جدید قیمت‌های کالا‌های خود را افزایش دادند و حاضر به کاهش قیمت نیستند، وزیر صنعت تاکید کرده هیچ گونه افزایش قیمت را از تولید کنندگان لوازم خانگی نمی‌پذیریم.

با آغاز سال جدید، تغییرات در بازار ارز موجب شد تا بازار برخی از کالا‌ها دستخوش تغییراتی شود.

بازار لوازم خانگی بود از جمله بازار‌هایی که تغییرات نرخ ارز آن را تحت شعاع قرار داد به نوعی که در بازار کمبود کالا به وجود آمد و تولید کنندگان از عرضه کالا به بازار خوددار‌ی کرده و فروشندگان نیز حاضر به فروش کالاهی خود نبودند.
البته پس از گذشت چند روز مشخص شد که نرخ ارز تاثیر آنچنانی در کمبود کالا در بازار نداشته بلکه تولیدکنندگان خواستار افزایش قیمت بودند امری که از اواخر سال گذشته به دنبال آن بودند اما، با مخالفت دولت در رسیدن به خواسته خود ناکام ماندند.

تغییرات در نرخ ارز موجب شد تا تولیدکنندگان لوازم خانگی با تلاش و اصرار بیشتر به دنبال افزایش قیمت محصولات خود باشند به همین دلیل با عدم عرضه کالا در بازار قیمت کالا‌ها را افزایش دادند.

حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی در این باره در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان اظهار کرد: بیشتر افزایش قیمت مربوط به محصولات لوازم خانگی بزرگ است به عنوان نمونه تلویزیون یکی از این کالا‌ها است به دلیل اینکه در گذشته ارز مبادله‌ای برای سی کی دی می‌دادند اما، اکنون ارز مبادله‌ای حذف و ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای آن پرداخت می‌کنند به همین دلیل روی قیمت اثر گذاشت، البته برند‌های خارجی به دنبال استفاده بیشتر از این فضا هستند.

وی در پاسخ به اینکه با توجه به تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تولیدکنندگان آیا قیمت لوازم خانگی کاهش می‌یابد، اظهار کرد: متوسط افزایش قیمت لوازم خانگی داخلی ۷ درصد افزایش یافته است که آن هم به دلیل افزایش نرخ ارز، افزایش دستمزد و قیمت مواد اولیه بوده است و این افزایش قیمت کاهش نخواهد یافت.

این اظهارات سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی در حالی بیان شده که پیش تر عباس هاشمی مدیرکل لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت در اظهارنظری جالب توجه گفته بود: بر اساس گزارش‌های ماهانه در سه تا ۴ ماه اخیر، افزایش قیمتی در حوزه لوازم خانگی گزارش نشده است.

اما پس از اظهار نظر مدیرکل لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت که کلا هرگونه افزایش قیمت را منکر شده بود، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در واکنش به افزایش قیمت لوازام خانگی گفت: ما هیچ گونه افزایش قیمت یا خودداری از فروش و تعیین قیمت را از تولیدکنندگان لوازم خانگی نمی‌پذیریم، زیرا هیچ توجیهی در این زمینه واقعی نیست و رؤسای اتحادیه‌های صنفی ذیربط هم همین را تأیید کردند و خودشان مکلف به تنظیم بازار داخلی این کالا‌ها هستند که با روانی و سهولت بیشتری لوازم خانگی تولید داخل در اختیار مردم قرار گیرد.

اکنون با این اظهارنظر وزیر صنعت باید دید تولیدکنندگان قیمت محصولات خود را کاهش خواهند داد یا وزارت صنعت فکر دیگری برای کاهش قیمت لوازم خانگی خواهد کرد.

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *