جستجو

ورود/ثبت نام

پد سلولزی کولان سل چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

پد سلولزی کولان سل چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

فهرست مطالب

پد سلولزی کولان سل در کولر آبی باعث میشود که شما سرمایش تبخیری را تجربه کنید؛ سرمایش تبخیری یکی از روش های آسان و اقتصادی برای ایجاد سرما است که جهت ایجاد این نوع سرمایش نیاز به واسطه سرمایش تبخیری دارد که یکی از این واسطه ها پد سلولزی میباشد.
کارایی سیستم های سرمایش تبخیری وابسته به دو عامل راندمان تبخیر و افت فشار است یعنی هرچه راندمان تبخیر بالاتر باشد سبب افت فشار می شود که این امر موجب: 1- افزایش خنکی 2- کاهش توان مصرفی فن می شود؛ شما با استفاده از پد سلولزی میتوانید راندمان تبخیری بالاتر و افت فشار کمتری را نسبت به پوشال های معمولی تجربه کنید.

ساختار پد سلولزی

پد سلولزی از ورق های نازک و موجدار سلولزی از جنس کرافت تولید شده است که بدلیل ساختارش خاصیت ترشوندگی و جذب آب بالایی دارد. همچنین استفاده از کاغذ کرافت در ساختار آن موجوب استحکام و مقاومت پدهای سلولزی شده است؛ برای مقاومت بیشتر و جلوگیری از تجزیه شدن نیز پدهای سلولزی از رزین در ساختارش استفاده شده است.

کاغد کرافت چیست؟

در لغت کرافت از زبان آلمانی ریشه گرفته شده است معنای آن “قوی” است. علت این نام گذاری بدلیل؛ با دوام و مقاوم بودن در برابر پارگی است.
به طوریکه ویژگی های کاغذ کرافت شامل موارد زیر می شود:
1- استحکام و قدرت
2- قیمت اقتصادی
3- بهداشتی

از ترکیبات کاغذ کرافت میتوان به خمیر پالپ اشاره کرد که همچنین این کاغذ مقدار لینگنین پایین تری نسبت به سایر کاغذ ها دار، کاغد کرافت دوام و مقاومت خود را از فرآینده خمیر کرافت دارد.

رزین چیست؟

استفاده از رزین همواره با کاغذ سبب شده مقاومت و طول عمر پدها افزایش یابد و جای نگرانی برای جذب آب به پدهای سلولزی نباشد.
از دیگر تجهیزات مهم در تولید پد سلولزی چسب است که باید چسب استفاده شده مرغوب و استاندارد باشد و ضمن اتصال لایه های کاغذی سبب انداد جریان آب و هوا نشود.

پد سلولزی کولان سل چیست و چه کاربرد هایی دارد؟
 

برند معتبر تولید کننده پد سلولزی

کولان سل اولین شرکت تولید کننده پدهای سلولزی در خاورمیانه میباشد از این رو میتوان شرکت کولان سل را به عنوان پیشتاز صنعت خنک کننده های تبخیری برای کاربری های متفاوت در ایران معرفی کرد.

قاب (فریم) آلومینیومی

شما میتوانید پدهای سلولزی را با قاب های گالوانیزه نیز نصب کنید؛ قاب های گالوانیزه توسط شرکت کولان سل در ابعاد 6 متر با ضخامت 10 سانتی متر تولید شده است.
لازم به ذکر است استفاده از قاب های کولان سل مناسب محیط هایی نظیر گلخانه، مرغداری ها و تاسیسات صنعتی سرمایشی است.
قاب های گالوانیزه علاوه برنگهداری از پد به عنوان نگهدارنده لوله های تقسیم آب نیز استفاده میشود به طوریکه این قاب ها نقش مهمی در طراحی گلخانه ها و راندمان کلی سیستم سرمایشی دارد و به عنوان ابزار مکمل برای نگهداری از رطوبت و خنکی نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

ویژگی های قاب های پد سلولزی کولان سل:

1- توزیع یکنواخت آب
2- نصب آسان و دقیق
3- استحکام بالا و ضخامت مناسب
4- افزایش راندمان و عمر پد
5- مقاومت در برابر خوردگی

کاربری های پد سلولزی کولان سل

امروزه استفاده از پد سلولزی بدلیل بکارگیری سیستم سرمایش تبخیری پد برای کاهش دمای هوای محیط بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

1- پد سلولزی در صنعت ساخت کولر آبی:

سرمایش تبخیری یکی روش موثر، در مناطق گرم و خشک میباشد و استفاده از آن این روزه همه گیر شده است. اما نکته حائز اهمیت این جاست که در کشور ما بیشتر از پوشال ها استفاده می شود. از روی دیگر نوع دیگری از واسطه های تبخیری پدهای سلولزی است که خیلی مورد استقبال قرار گرفته شده است.
مزایای عمده استفاده از پدهای سلولزی در کولر آبی شامل:

 • بازده خنکی بالا
 • عدم حمل قطره آب
 • افت فشار کم
 • عدم انتقال گرد و غبار

یکی دیگر از خوبی های پدهای سلولزی در کولر آبی این است که بعد از یک دوره کارکرد مشخص میزان بازدهی خنکی کمتر نخواهد شد.

2- پد سلولزی در صنعت دام و طیور(مرغداری):

بالا رفتن دمای محیط مرغداری همیشه جزء معضلات و مشکلات اصلی صاحبان این حرفه بوده (در کل دمای مرغداری باید بین 20 تا 22 درجه سانتیگراد باشد) چرا که این افزایش دمای محیط خسارت جبران نا پذیری را در پی دارد؛ مشکلاتی از جمله: تلف شدن مرغ ها، نازک شدن پوست مرغ ها و کاهش تولد تخم مرغ.
از این رو استفاده از پد سلولزی جهت حفظ تعادل رطوبت و کاهش دما انتخابی مناسب و اقتصادی میباشد، بطوری که امروزه رونده خرید پد سلولزی در مرغداری ها صعودی بوده است.

3- پد سلولزی در صعنت کشاورزی (گلخانه):

یکی از عوامل مهمی که در زمینه رشد بهتر گل ها و گیاهان نقش دارد، رطوبت و دمای هوای آن گلخانه است چرا که کنترل نکردن هر یک از این موارد باعث وارد شدن آسیب های جدی و جبران ناپذیر و از بین رفتن سرمایه فرد خواهد شد.
از این رو مدیران و متخصصان صنعت گلخانه برای عمل تهویه در گلخانه ها، استفاده ازپدهای سلولزی را در اولیت کار خود قرار داده اند؛ چرا که عمل تهویه به منظور کاهش درجه حرارت و تنظیم رطوبت نسبی که از وظایف پد سلولزی است، صورت میگیرد.

4- پد سلولزی در صنعت تاسیسات و هواساز:

هواساز از جمله تجهیزات و بخش جدا نشدنی از اماکن بزرگ اداری، تجاری و صنعتی است زیرا خنکای محیط چنین مراکزی باید در سطح مطلوب باشد.
به همین دلیل امروزه استفاده از پد های سلولزی برای تامین میزان دمای مناسب در چنین فضاهایی بسیار افزایش یافته و استفاده از سیستم فن و پد سلولزی برای مکان هایی سرمایش تبخیری مورد استقبال قرار گرفته است.

پد سلولزی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

مزایای پد سلولزی نسبت به پوشال

اگر شما به دنبال افزایش راندمان حنکی کولر های آبی خود هستید، وقت آن است که پوشال های قدیمی را کنار بگذارید و پد سلولزی کولان سل  را جایگزین آن ها نمایید؛ چرا که پد بدلیل ساختار منظم و متراکم خنکی بیشتری را در مقایسه با پوشال ها تولید میکند از این رو ، این ساختار متراکم و موج دار پد سبب افزایش سطح تماس آب با هوا شده و پخش یکنواخت آب در سرار پد و جذب آب میشود در نتیجه این عمل راندمان تبخیر را تا 30% افزایش میدهد.

از دیگر مزایای پد نسبت به پوشال میتوان به:

1- سرعت رسوب گذاری پایین بدلیل قابلیت خود شویندگی.
2- جلوگیری از ورود گرد و غبار و حشرات و ذرات معلق.
3- رشد قارچ و جلبک کمتر و عدم انتقال باکتری های مضر تنفسی.
4- حنکی بیشتر نسبت به پوشال، اشاره کرد.

نحوه مراقبت و نگهداری از پد سلولزی

توجه داشته باشید که نگهداری مناسب و خوب از پد های سلولزی میتواند مدت زمان طول عمرش را افزایش دهد؛ در ادامه با آموزش نحوه مراقبت سریع از پد های سلولزی همراه ما باشید:

دو آلاینده که جزء مهم ترین و اصلی ترین تهدیدات پدهای سلولزی به شمار میرود: 1- ذخایر معدنی بیش از حد 2- جلبک

از این رو بهتر است قبل از شروع فصل به سیستم خنک کننده تبخیری یعنی پد سلولزی توجه نمود چرا که اگر تمیز کردن به درستی و سر وقت انجام نشود باعث کاهش جریان هوا و طول عمر و در نهایت خنک شدن محیط میشود.

شستشو پد سلولزی:

توجه داشته باشید که تمیز کردن زمانی باید انجام شود که پد کاملا خشک باشد.

1- تمیز کردن پد سلولزی با برس: این کار با استفاده از یک برس نرم صورت میگیرد و حرکت تمیز کردن برس باید آرام و در جهت امواج رسوب گذاری انجام شود.

2- شستشو مجدد بعد از پاکسازی: بعد از برس زدن پوشال، پمپ آب را روشن و هواکش ها را خاموش کنید، با این کار خاک و گرد و غبار و رسوب های باقی مانده از پد جدا شده و آب بازیافتی تخلیه میشود و باید آب تمیز جایگزین آن شود.

زمانی که اطمینان حاصل کردید ظرف مخزن و قاب پایین پد سلولزی کاملا از آبی که در گذشته ذخیره بوده تخلیه شده است؛ نوبت فیلتر های تصفیه است، باید فیلتر ها تمیز شوند زیرا فیلتر های مسدود شده و کثیف نیمی از جریان آب را کاهش میدهد. در نهایت قسمت آب بالای پد سلولزی از اصلی ترین روزنه های توزیع آب است که نباید مسدود شود تا بتواند با برخورد به سقف قاب بالای پد سلولزی، آب را روی پد پخش کند.

شما میتوانید جهت شستشو پدهای سلولزی از محلول مخصوص شستشوی پد سلولزی که در فروشگاه هماسل موجود میباشد استفاده کنید.

ظرفیت پدهای سلولزی کولان سل:

انواع محصولات پد سلولزی کولان سل برای مدل های کولر آبی انرژی:

 • 3500 ابعاد (75*510*600)
 • 5500 ابعاد (75*660*780)
 • 6500 ابعاد (75*670*950)
 • 6500 نازک ابعاد (50*720*950)
 • 7000 ابعاد (75*660*900)
 • 11000 ابعاد (75*815*1010)
 • 18000 ابعد (75*510*1330)
 • 25000 ابعاد (100*642*1485)

جهت خرید پد سلولزی در ابعاد و اندازه های مختلف کلیک نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *